Kardere Köyü / İsmail Hiçdönmez

0
16

KARDERE KÖYÜ

Kemah ilçesinin köylerinden biri de Kardere Köyüdür. Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak anlatılanlara göre bundan üçyüz yıl önce yedi hane olarak kurulmuştur. Bu yedi hanenin her biri değişik yerlerden gelmiştir. Beko Oğulları sülalesi de bunlardan biridir ve köyün kurucularındandır.

Köy Kemah ilçesinin kuzeybatısında ve ilçeye 30 kilometre uzaklıktadır. Etrafı dağlarla ve yüksek tepelerle çevrili olan köy, bir dağ eteğine kurulmuştur. Köyün en önemli geçim kaynağı hayvancılık ve arıcılıktır. Özellikle arıcılık son yıllarda gelişme ve yaygınlaşma göstermiştir. Köyün yüzde doksansekizi okuma-yazma bilmektedir. Köy son yirmi yılda büyük göç vermiştir. Bugün 250 hane olan köyün 215 hanesi İstanbul’da 35 hanesi ise köyde yaşamaktadır. Ancak sayı yaz ve kış değişmektedir. Yazın köy 50-60 haneye yükselirken, kışın bu rakam 20-25 haneye düşmektedir.

Buna rağmen köy son yıllarda büyük kalkınma göstermiştir. Köyün elektriği, içme suyu şebekesi, tam otomatik telefonu vardır. Kanalizasyon şebekesi yüzde 80 tamamlanmıştır. Köyün modern bir kütüphanesi yine telefonu ile birlikte köy muhtarlığı ve köy toplantı salonu vardır. Üç dersaneli bir okulu ve bir öğretmen lojmanı vardır. Son derece modern bir camisi yeni yapılan minaresi mevcuttur, şohbenli gasilhanesi vardır. Şu anda çalışmalarını sürdüren biçki-dikiş kursu mevcuttur. Su arkları kısmen beton kanalla yapılmıştır. Köyde şu anda 3 traktör, 3 binek otomobil, 25 renkli Tv., 35 buzdolabı, yirmiden fazla çamaşır makinesi, yirmiden fazla ot makinesi, yirmiden fazla odun kesme makinesi, yirmiden fazla çanak anten, 1200 baş küçük baş hayvan, 25 süt ineği, 400’den fazla fenni kovan mevcuttur.

Köyün en büyük eseri yaklaşık yüzbin adetlik çam, kavak, badem, elma fidanlığıdır. Kardere köyü küçük ve az nüfusa sahip olmasına rağmen aktif bir köydür. Özellikle 1951 yılında kurulan kalkındırma derneği bugün varlığını aktif bir şekilde sürdürmektedir. Derneğin merkezi İstanbul’dadır. Ancak köyüne büyük hizmetler vermektedir. Kalkındırma derneği sulama suyu projesini maddi ve manevi olarak desteklemektedir.

Biçki-dikiş kursu çalışmalarına benzer konularda çok başarılı çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca köy yolunun 5 kilometrelik kısmı için yetkili mercilere birkaç kez müracaatlar yapılmıştır. Yeni yönetimin bu çalışmalarını köy halkı maddi manevi tam olarak desteklemektedir. Özellikle köy derneği sulama suyu için bir milyara yakın bir destek vermektedir. Buna bağlı olarak da bu yıl yaklaşık 2000 metre kanal güzergahı yapılmıştır. Köy muhtarlığı ve köy derneği uyum içinde ve birlik beraberlik örneği göstererek çalışmalarını sürdürmektedir. Köyün en büyük isteği sulama suyu projesine devlet desteğinin verilmesi ve projenin 1996 programına alınmasıdır.

İsmail HİÇDÖNMEZ
Mart 1996

Kardere.com

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz